Krzyż w symbolice

Krzyż jednoznacznie kojarzy się dziś z symboliką chrześcijańską – zazwyczaj jest on oparty o krzyż łaciński. Niewielu chrześcijan wie, że początkowo znak ten stosowany był niechętnie, z powodu negatywnego wydźwięku samego krzyżowania. Innym wariantem krzyża chrześcijańskiego jest tzw. krzyż koniczynowy, symbolizujący jedność Chrystusa i Trójcy Świętej.

Krzyż maltański

Zwany też krzyżem, krzyżem kawalerskim, krzyżem ośmiu cnót rycerskich bądź Ośmiu Błogosławieństw. Kojarzony przede wszystkim jako symbol Zakonu Maltańskiego (oficjalnie zatwierdzony w takiej formie bullą papieża Sykstusa V w roku 1589), szczególnie popularny również w heraldyce i średniowiecznej alchemii, w której stanowił znak ognia. Do dziś wykorzystywany między innymi w herbach wielu miast (w Polsce można wymienić np. Rzeszów albo Elbląg) i gmin (Suchy Las k. Poznania czy Łagów Lubuski). Znaczenie i symbolika krzyża maltańskiego zawiera się głównie w jego czterech ramionach, które symbolizują cztery cnoty – wstrzemięźliwość, przezorność, wierność i honor.

Krzyże przedchrześcijańskie

Także kultury przed Chrystusem chętnie odwoływały się do symbolu krzyża, co potwierdzają kolejne badania archeologiczne. Najlepiej znanym przykładem jest z pewnością egipski krzyż Ankh, zwany krzyżem Horusa czy krzyż grecki (o czterech ramionach równej długości).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *