Do czego służy klęcznik?
Klęcznik znany był już za czasów Chrystusa i od tamtej pory nie zmienił za bardzo swojego wyglądu. Jest to mebel bardzo istotny dla wszystkich chrześcijan, ponieważ pomaga on w pełnym skupieniu się na modlitwie.
Budowa klęcznika
Niegdyś klęczniki były opasłymi, pokaźnych rozmiarów meblami, które były bogato zdobione płaskorzeźbami. Zazwyczaj przedstawiały one sylwetki świętych, fragmenty z pisma świętego lub ozdobione były finezyjnymi ornamentami. Obecnie mebel ten stał się zdecydowanie skromniejszy i prostszy, jednak jego funkcja od tysięcy lat się nie zmieniła. Każdy klęcznik zbudowany jest z dwóch podstawowych elementów – lekko skośnie ustawionego podkolannika oraz podłokietnika znajdującego się na pewnej, wygodnej dla osoby modlącej się wysokości. Niektóre modele mogą dodatkowo być wyposażone w siedzisko-ławeczkę, która pomaga w zachowaniu odpowiedniej postawy modlącej oraz umacnia ciało w taki sposób, że parafianin nie odczuwa dyskomfortu związanego z długim przebywaniem w jednej pozycji. Ponadto zarówno podkolannik jak i siedzisko mogą być dodatkowo powleczone komfortowym oraz miękkim w dotyku materiałem, który zapewnia dodatkowy komfort.
Podstawowe zastosowanie klęcznika
Ten prosty i funkcjonalny mebel jest dla niektórych osób najważniejszy, ponieważ pomaga w skupieniu się na modlitwie oraz w utrzymaniu odpowiedniej postawy klęczącej. Nie tylko wymusza odpowiednią postawę, ale również podtrzymuje ją zdejmując ciężar z kolan dzięki możliwości podparcia się na podłokietniku. Model z ławeczką jest idealną opcją dla starszych i bardziej schorowanych osób, ponieważ w momencie, kiedy modlący czuje, że jego ciało jest już zmęczone jedną pozycją może ją szybko i bez problemu zmienić nie tracą przy tym skupienia na modlitwie. Klęczniki najczęściej można spotkać przy konfesjonałach, gdzie ksiądz wysłuchuje grzechów parafian i udziela im rozgrzeszenia.