Do czego służy klęcznik?

Klęcznik znany był już za czasów Chrystusa i od tamtej pory nie zmienił za bardzo swojego wyglądu. Jest to mebel bardzo istotny dla wszystkich chrześcijan, ponieważ pomaga on w pełnym skupieniu się na modlitwie.

Budowa klęcznika

kościelny klęcznik do spowiedzi
klęcznik do spowiedzi

Niegdyś klęczniki były opasłymi, pokaźnych rozmiarów meblami, które były bogato zdobione płaskorzeźbami. Zazwyczaj przedstawiały one sylwetki świętych, fragmenty z pisma świętego lub ozdobione były finezyjnymi ornamentami. Obecnie mebel ten stał się zdecydowanie skromniejszy i prostszy, jednak jego funkcja od tysięcy lat się nie zmieniła. Każdy klęcznik zbudowany jest z dwóch podstawowych elementów – lekko skośnie ustawionego podkolannika oraz podłokietnika znajdującego się na pewnej, wygodnej dla osoby modlącej się wysokości. Niektóre modele mogą dodatkowo być wyposażone w siedzisko-ławeczkę, która pomaga w zachowaniu odpowiedniej postawy modlącej oraz umacnia ciało w taki sposób, że parafianin nie odczuwa dyskomfortu związanego z długim przebywaniem w jednej pozycji. Ponadto zarówno podkolannik jak i siedzisko mogą być dodatkowo powleczone komfortowym oraz miękkim w dotyku materiałem, który zapewnia dodatkowy komfort.

Podstawowe zastosowanie klęcznika

Ten prosty i funkcjonalny mebel jest dla niektórych osób najważniejszy, ponieważ pomaga w skupieniu się na modlitwie oraz w utrzymaniu odpowiedniej postawy klęczącej. Nie tylko wymusza odpowiednią postawę, ale również podtrzymuje ją zdejmując ciężar z kolan dzięki możliwości podparcia się na podłokietniku. Model z ławeczką jest idealną opcją dla starszych i bardziej schorowanych osób, ponieważ w momencie, kiedy modlący czuje, że jego ciało jest już zmęczone jedną pozycją może ją szybko i bez problemu zmienić nie tracą przy tym skupienia na modlitwie. Klęczniki najczęściej można spotkać przy konfesjonałach, gdzie ksiądz wysłuchuje grzechów parafian i udziela im rozgrzeszenia.