Jak wygląda w Polsce kult maryjny?

W Polsce od wielu wieków jest ogromny kult Matki Bożej. Nie dość, że oddajemy jej cześć jako Królowej Polski, to staramy się prosić o specjalne łaski dla nas i naszych rodzin w miesiącu październiku. Trzeba powiedzieć, że pomimo tego, iż na Zachodzie chrześcijaństwo ma coraz mniejsze wpływy i oddziaływanie na społeczeństwo, to jednak w Polsce sprawa katolicyzmu wygląda zupełnie inaczej. W czym przejawia się kult maryjny? Sprawdziliśmy to i zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. 

Pielgrzymki

Pielgrzymowanie w naszym kraju jest bardzo popularne, a wyjątkowo jest rozpowszechnione szczególnie w okresie sierpniowym, gdy udajemy się na Jasną Górę, by oddać część Królowej Polski i oddać się w jej opiekę. Czas przemieszczania się do Częstochowy jest niełatwy, bo trzeba walczyć z własnymi przeciwnościami losu, nie poddawać się zewnętrznym słabościom i trwać na modlitwie. Oczywiście, Jasna Góra to nie jedyne miejsce, w którym udajemy się z pielgrzymkami, chociaż trzeba powiedzieć, że zazwyczaj idziemy tam na pieszo, co zdecydowanie wyróżnia ten rodzaj pielgrzymowania.

Modlitwa różańcowa

W naszym kraju przodkowie jak i św. Jan Paweł II wyraźnie promowali kult Matki Bożej i modlitwę różańcową. Nie ma to znaczenia czy masz srebrny różaniec z kamieniami, czy zwykły drewniany różaniec – każda modlitwa „waży” tyle samo i liczy się, aby trwać w niej i polecać tych, którzy mieli wpływ na nasze życie. Warto zatem polecać naszych zmarłych, dusze w czyśćcu cierpiące, jak i sprawy dotyczące naszej żyjącej rodziny czy Ojczyzny.