Lampion na roraty i jego znaczenie

Każdy, kto przynajmniej raz uczestniczył w adwentowych, porannych Mszach (zwanych roratami), na pewno przypomina sobie, że wiele osób – szczególnie dzieci, uczęszcza na nie z lampionami.

Lampion na roraty

roratni lampionJest to element, który tworzy niepowtarzalną atmosferę. Na początku Mszy w Kościele zgaszone są bowiem światła, a ciemność grudniowego ranka rozświetlają jedynie lampiony. Tak właśnie rozpoczynają się każde roraty. Światło zapalne są dopiero na śpiew „Chwała na wysokości”. Chodzi tu o symbolikę związaną ze światłem Chrystusa, który narodził się na ziemi i tym samym pokonał mroki śmierci, która odtąd nie ma już nad ludźmi żadnej władzy. Jednak lampiony adwentowe, oprócz religijnej symboliki są niejako „motywatorami” do uczestnictwa w roratach dla najmłodszych, które zachwycają się ich estetyką. Dzieci są pełne dumy stojąc przed ołtarzem ze swoimi światełkami. Nie trzeba ukrywać, że choć w niektórych parafiach istnieje zwyczaj przynoszenia lampionów przez dorosłych, to jednak są one przede wszystkim domeną maluchów.

Jak wyglądają lampiony?

Jeszcze kilkanaście lat temu, lampionami na roraty były zwyczajne, woskowe świece z nakładanymi na nie kloszami. Nakładki te były zazwyczaj jednokolorowe albo przyozdobione adwentowo-świątecznym elementem. Obecnie w sklepach (stacjonarnych i internetowych) występuje bardzo duża różnorodność jeśli chodzi o lampiony, a co za tym idzie – wybór jest naprawdę szeroki. Można więc pozostać przy ich klasycznej formie, to znaczy świeczce zapalanej zapałkami. Jednak zdecydować się można także na bezpieczniejszą opcje, w której źródłem światła są baterie i mała dioda. Szeroki jest także wybór jeśli chodzi o kolory, kształty i ozdoby. Takie zapalone w ciemnościach lampiony, w czasie rorat na pewno pomogą skupić uwagę na tym, co najistotniejsze w tym właśnie okresie roku liturgicznego.