Naczynia liturgiczne- asortyment, o który należy dbać w szczególny sposób

Naczynia liturgiczne to sakralne atrybuty, o które należy specjalnie się troszczyć. Nie można ich umyć tak samo, jak zwykłych talerzy czy szklanek. Do ich oczyszczania należy kupić specjalne środki. Muszą być one delikatne, tak by nie nadszarpnęły ich kruchej struktury.

Kto zwykle zajmuje się czyszczeniem naczyń liturgicznych?

Tym niewdzięcznym zadaniem zwykle obarcza się kościelnego. Po pierwsze musi on wiedzieć, jakiego środka użyć do konkretnego naczynia, bo to nie wszystko jedno. W razie pomyłki niewłaściwy detergent mógłby uszkodzić delikatną strukturę któregoś z naczyń. https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html

A w najgorszym wypadku sprawić, że stałoby się ono kompletnie bezużyteczne i niepotrzebne. Nawet do oczyszczenia naczyni liturgicznego z wody lub wina używa się specjalnie wyselekcjonowanych materiałów. Robi się to po to, by naczynia liturgiczne nie uległy zarysowaniu ani nie straciły swojego połysku.

Czego jeszcze nie wolno robić z naczyniami liturgicznymi?

Zabrania się nimi rzucać, nie wolno też nimi potrząsać zbyt mocno. Nie można także używać ich jako rekwizytów do zabawy. Naczyń liturgicznych nie powinno się wynosić poza Kościół. No, chyba wyłącznie po to, by je naprawić lub poddać ponownemu złoceniu.

Naczynia liturgiczne powinny być przechowywane w miejscu suchym i niedostępnym ludzkim oczom. To na wypadek, gdyby ktoś zechciał je ukraść. Co prawda padają one łupem złodziei niezbyt często, lecz jak powiadają- strzeżonego Pan Bóg strzeże.