Paschał woskowy – wygląd i wymiary

Paschał woskowy jest jednym z najważniejszych artykułów kościelnych. Jego charakterystyczny wygląd sprawia, że trudno go nie odróżnić od innych świec, gdy udajemy się do świątyni.

Wygląd paschału woskowego

Paschał to duża świeca, która charakteryzuje się żółtym kolorem, ze względu na to, że jest ona wykonana z wysokiej jakości pszczelego wosku. Znajdują się na niej dodatkowo bogate zdobienia. Wśród takich zdobień najczęściej spotyka się Chrystusa Zmartwychwstałego, baranka w aureoli, czy też flagę z krzyżem. Oprócz tego istnieje również możliwość zamówienia świecy z oznaczeniem roku. W zależności od potrzeb można wybrać zatem paschał bogaty w różnego rodzaju wzornictwo, jak i minimalistyczny, skromny, który jednocześnie nie kosztuje dużo. Wszystko jest tutaj uzależnione od dostępnego budżetu oraz potrzeb parafii w zakresie wrażeń estetycznych.

Paschał woskowy – wymiary

Paschał woskowy dostępny jest w kilku odmianach, ze względu na jego wymiary. Pozwala to na dostosowanie go do potrzeb danej świątyni, w której będzie zlokalizowany. Najczęściej można spotkać paschały woskowe o wymiarach 100 cm x 9 cm (gdzie 100 cm to wysokość a 9 cm – średnica), ale w sklepie z dewocjonaliami dostępne są także paschały o wymiarze:
– 70 cm x 8 cm,
– 80 cm x 8 cm,
– 80 cm x 9 cm,
– 90 cm x 8 cm,
– 90 cm x 10 cm,
– 100 cm x 10 cm,
– 110 cm x 11 cm i wiele innych.
Mnogość odmian paschałów pozwala na wybór tego idealnego.